Historia LZS Krężnica Jara

HISTORIA KLUBU LZS KRĘŻNICA JARA

Do roku 2001

Początki istnienia miejscowego klubu piłkarskiego sięgają 1960 roku, kiedy to Zenon Stadnik wraz z innymi członkami naszej społeczności założyli drużynę piłkarską. Pierwszymi zawodnikami klubu była młodzież z Krężnicy, jak i również z pobliskich wsi. Drużyna rozgrywała swoje mecze na wyjazdach, gdyż w owym czasie klub nie posiadał boiska piłkarskiego. Następnie drużynę przejął i prowadził Tadeusz Wrotkowski, po czym w 1974 roku dzięki aktywności społecznej mieszkańców min. Krzysztofa Kukuryki, Tadeusza Wrotkowskiego, Janusza Górki, Stefana Łabigi, Tadeusza Lisa, oraz piłkarzy powstało boisko piłkarskie w Krężnicy, które spełnia swoją rolę do dziś.

W 1975 r. w konkursie ogólnokrajowym drużyn piłkarskich w województwie lubelskim nasza drużyna zajęła wysokie III miejsce.

Po dwuletniej przerwie w rozgrywkach w 1991 roku reaktywacji drużyny podjęli się Marian Brodowski i Jacek Wrona . W międzyczasie utworzono przy LZS sekcję tenisa stołowego.

Drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w B – klasie i w roku 1994 uzyskała awans do A klasy, w której spędziła dwa sezony. W pierwszym z nich z dorobkiem 19 punktów zajęła IX miejsce. Następny to 18 punktów i spadek po zajęciu XI miejsca.

Kolejne lata klub spędzał w klasie B a z czasem musiał przerwać działalność

Lata 2001-2008

Reaktywacja drużyny nastąpiła w roku 2001 za sprawą  Jarosława Górnika. Zespół zaczął od C klasy i już po roku awansował do klasy B. W tym czasie utworzony został także zespół juniorów przy naszej drużynie. Za kadencji Górnika 30 lipca 2003 klub został wpisany przez Starostwo Powiatowe w Lublinie do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej nieprowadzących działalności gospodarczej.

Pierwsze sezony po powrocie do klasy B nie były dla drużyny udane. W sezonie 2002/2003 zajęła ostatnie miejsce zdobywając zaledwie 1 punkt. Rok później było już lepiej – 29 punktów dało miejsce VIII. A sezon 2004/2005 zespół skończył na miejsce XI zdobywając 21 punktów.

W 2005 roku Prezesem klubu został Wojciech Poręba. W sezonie 2005/2006 LZS Krężnica nadal pozostawał poza ligową czołówką, zdobywając 22 punkty i plasując się na VII miejscu.

Pewien postęp dokonał się w sezonie następnym, 33 punkty dało miejsce V. W ostatnim sezonie 2007/2008 klub w rozgrywkach klasy B grupy II zajął najwyższe od kilku lat II miejsce. Awansem do A klasy premiowane było zajęcie I miejsca. Zarząd klubu wystosował jednak pisma do władz LZPN o możliwości i chęci gry w A klasie na boisku w Niedrzwicy Kościelnej. Zarząd LZPN nie przyjął jednak naszego wniosku, hamując przy tym większy rozwój piłki nożnej w naszej miejscowości. O dziwo awans do A – klasy uzyskały inne zespoły z B klasy sklasyfikowane na II oraz na III miejscu w swoich grupach. Fakt ten spowodował, że z klubu odeszło kilkunastu zawodników do innych klubów. W sierpniu 2008 roku tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu rozgrywkowego 2008/2009 nastąpiła fuzja z C- klasowym klubem KS Zemborzyce.

Lata 2008-2013

W kolejnych latach zespół pełnił najczęściej rolę ligowego średniaka. Sezon 2008/09 zakończył na miejscu IV, kolejny i 2011/12 na miejscu V. Gorzej poszło w kampanii 2010/11 a szczególnie w rundzie wiosennej. Zdobyliśmy w niej zaledwie 1 punkt a całe rozgrywki zakończyliśmy na przedostatniej pozycji.

Potem przyszły lata bardziej udane. W sezonie 2012/13 dzięki świetnej postawie w rundzie wiosennej niemal do końca sezonu mieliśmy szanse na awans do klasy A. Ostatecznie zakończyliśmy go na III miejscu czyli najlepszym od 2008 roku.

Od 2013 do chwili obecnej

Jeszcze bardziej udany okazał się sezon 2013/14. W rundzie jesiennej nasza drużyny nie poniosła żadnej porażki i wyrosła na głównego kandydata do awansu. Wiosną zdarzyło się kilka wpadek, ale w ostatnim meczu zapewniliśmy sobie mistrzostwo ligi i długo oczekiwany awans do A klasy.

Na tym poziomie Krężnica Jara rozpoczęła bardzo udanie. Pierwszą rundę zakończyliśmy na VI miejscu. Słabsza postawa w rundzie wiosennej sprawiła jednak, ze osunęliśmy się na pozycję X.

Dwa kolejne sezony to już niestety walka o utrzymanie. W kampanii 2015/16 aż do ostatniej kolejki drżeliśmy o ligowy byt a ostatecznie zakończyliśmy ją na XI miejscu. Lecz jeszcze trudniejsze zadanie miało nas czekać w kolejnym sezonie. Oto LZPN postanowił zmniejszyć liczbę drużyn grających w A klasie, przez co aż kilkanaście czekał spadek do klasy B. My po zajęciu XI lokaty niestety znaleźliśmy się w gronie spadkowiczów.

Po spadku nasza drużyna dwa razy zajmowała VII miejsce w klasyfikacji końcowej klasy B. Obecnie trwa przebudowa zespołu. Co raz większą rolę odgrywają młodzi piłkarze z gminy Niedrzwica Duża.

Grupa dziecięca

LZS Krężnica Jara to nie tylko seniorzy. W klubie trenuje też kilkadziesiąt dzieci ze szkół w Krężnicy Jarej i Zemborzyc Tereszyńskich.

Początki tej grupy sięgają roku 2014 i związane są z osobą Huberta Śpiewaka, który wówczas rozpoczął zajęcia piłkarskie dla dzieci.

W 2015 nasi chłopcy mieli okazję po raz pierwszy zmierzyć się z innymi drużynami w ramach kilkutygodniowego turnieju Deichmann Mini Mistrzostwa Europy. I choć byliśmy jedną z nielicznych „wiejskich” drużyn to nierzadko potrafiliśmy nawiązać walkę z rywalami z większych ośrodków a nawet z nimi wygrywać.

Jesień 2015 to czas, w którym uformowała się grupa turniejowa, do której trafili chłopcy z rocznika 2007 wsparci przez młodszych kolegów.

Początkowe zmagania nie były dla nas łatwe. Z czasem jednak przyszły pierwsze remisy i zwycięstwa.

Wreszcie w kwietniu 2016 na turnieju w Dominowie nasi chłopcy po raz pierwszy zajęli miejsce na podium. Natomiast w maju tego samego roku w Lublinie odnieśli pierwsze turniejowe zwycięstwo.

Sezon 2016/17 to dalsze dobre wyniki zespołu grającego tym razem w kategorii orlik młodszy. Podopieczni trener Śpiewaka we wrześniu zajęli II miejsce w cyklu trzech turniejów a w kwietniu miejsce III. Ten ostatni wynik powtórzyli na jesieni 2017 roku,.

Wreszcie w maju 2018 roku drużyna Śpiewaka odniosła największy w swojej historii sukces wygrywają w miesięcznym cyklu w kategorii orlik starszy.

Teraz zespół nasz bierze udział już w rozgrywkach ligowych. Pierwszy sezon 2018/19 w Lubelskiej Lidze Młodzików Młodszych zakończyliśmy na XI miejscu.